Home Jaskinia solna

Lecznicze inhalacje solankowe

Lecznicze inhalacje solankowe

Każdy z nas miał okazję wykorzystać kiedyś sól do płukania gardła, inhalacji, jako naturalny „babciny” sposób na leczenie. Jeszcze większą skuteczność mają dostępne w jaskini Almonis lecznicze inhalacje solankowe.

Właściwości soli były znane w medycynie od starożytności. Już wtedy zalecano chorym wdychanie morskiego powietrza, a na upiększenie stosowano kosmetyki przygotowywane z soli. Oddychanie powietrzem zawierającym wiele mikroelementów jodu, wapnia, magnezu, potasu, żelaza, miedzi czy bromu, które występują w jaskini solnej Almonis, sprzyja leczeniu i rehabilitacji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Poznaj mikroklimat w jaskini solnej Almonis.

Solanka pogromcą infekcji

Wdychanie aerozolu solnego gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów obronnych błony śluzowej i całego organizmu. Jest to szczególnie ważne i potrzebne w okresie jesienno-zimowym, kiedy długo przebywamy w przegrzanym nadmiernie wysuszonym środowisku.

W takich warunkach błona śluzowa naszych dróg oddechowych jest przesuszona i mniej odporna na czynniki chorobotwórcze. Sprzyja to częstym infekcjom i pogarszaniu kondycji obronnej organizmu.

Przebywanie w takim miejscu polecam profilaktycznie wszystkim, a leczniczo osobom mającym przewlekłe infekcje nosa, zatok przynosowych, uszu, gardła, krtani i oskrzeli. Regularne i systematyczne inhalacje solankowe gwarantują utrzymanie właściwej kondycji obronnej naszego organizmu i mogą zmniejszyć ilość infekcji.

Wskazania do inhalacji solankowych

Mikroklimat jaskini solnej poprawia kondycję i w naturalny sposób wspomaga leczenie:

  • schorzeń dolnych i górnych dróg oddechowych,
  • zapalenia zatok,
  • alergii,
  • niedoczynności tarczycy,
  • otyłości,
  • chorób układu pokarmowego, zwłaszcza choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytów żołądka, zapalenia jelita grubego, choroby Crohn’a,
  • schorzeń dermatologicznych, w tym łuszczycy i zapalenia skóry,
  • chorób układu krążenia – niewydolności krążenia, stanów pozawałowe, nadciśnienia,
  • chorób układu nerwowego
  • nerwic i spadku odporności na stres,
  • stanów przemęczenia i bezsenności.

Przeciwwskazania

Mimo licznych zalet i działania prozdrowotnego jaskini solnej nie dla wszystkich wskazane jest korzystanie z niej. W jaskini solnej nie powinny przebywać osoby, które cierpią na klaustrofobię, a także osoby z nadczynnością tarczycy. Obecność jodu w powietrzu dodatkowo stymuluje bowiem tarczycę do pracy.

Z seansów solnych zrezygnować powinni również pacjenci z chorobami nowotworowymi i chorzy na gruźlicę, osoby uczulone na jod, osoby z wysoką gorączką i w trakcie infekcji wirusowej układu oddechowego, pacjenci z chroniczną niewydolnością serca, z ostrymi i przewlekłymi chorobami nerek i stanami zapalnymi dróg moczowych. Przeciwwskazaniem do korzystania z groty solnej są też zaburzenia czucia, uszkodzenia skóry oraz odmrożenia.

Kobiety w ciąży chcące korzystać z groty solnej powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Poznaj specjalną ofertę dla kobiet w ciąży.