Mikroklimat

Home Jaskinia solna

Mikroklimat

Wyjątkowy mikroklimat jaskini solnej w Almonis zawdzięczamy unikalnej kompozycji soli z najcenniejszych złóż solnych na świecie. To dzięki nim zjonizowane powietrze jaskini jest nawet dziesięciokrotnie czystsze niż na zewnątrz.

W jaskini solnej Almonis Białołękę SPA znajdziemy krystaliczną, pochodzącą z Pakistanu sól himalajską. Wnętrze wypełnione jest bogatymi w biopierwiastki solami z Morza Martwego i Morza Czarnego. Nie zabrakło tu także wykazującej niezwykłe właściwości lecznicze rodzimej soli z Kłodawy.

Sól himalajska jest najzdrowszą i najczystszą solą dostępną na ziemi. Wykazuje też niezwykłe właściwości lecznicze. Zawiera aż ponad 80 pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór prowadzi do wielu groźnych chorób.

Morze Martwe jest natomiast najniżej położonym miejscem na Ziemi. Liczne podziemne źródła dostarczają mu nieustannie wartościowych składników mineralnych. To właśnie dlatego sól z Morza Martwego zawiera jedne z najwyższych stężeń pierwiastków leczniczych.

Równie korzystne właściwości odnajdujemy w polskiej soli z Kłodawy. Ma podobną zawartość chlorku sodu jak sól himalajska. Znajdziemy w niej również śladowe ilości wapnia, cynku, magnezu, jodu i potasu. Sól himalajska zawiera więcej żelaza, stąd jej różowy kolor. W przypadku innych pierwiastków różnice nie są znaczące.

Podczas każdego seansu w jaskini solnej Almonis Białołęka SPA uwalniana jest mgiełka solankowa z Zabłocia. Dzięki niej powietrze wypełnia o jeszcze większa dawka jodu i innych mikroelementów. Naturalna solanka z Zabłocia zawiera największą na świecie zawartość jodu, dochodzącą do 139 mg w litrze solanki.

Pobyt w jaskini solnej poprawia kondycję i pomaga w leczeniu schorzeń nie tylko układu oddechowego. Sprzyja też leczeniu chorób dermatologicznych, układu pokarmowego, układu krążenia czy układu nerwowego. Mikroklimat panujący w jaskini jest porównywalny z  powietrzem morskim w trakcie sztormu. To wtedy uwalnia się najwięcej jodu.