Opinie lekarzy

Właściwości lecznicze soli były znane w medycynie od starożytności. Już wtedy zalecano chorym wdychanie morskiego powietrza, a na upiększenie stosowano kosmetyki przygotowywane z soli. Każdy z nas miał okazję wykorzystać kiedyś sól do płukania gardła, inhalacji, jako naturalny „babciny” sposób na leczenie.  Leczenie solą przeżywa swój renesans i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Oddychanie powietrzem zawierającym kryształki soli leczniczych oraz wiele mikroelementów (jodu, wapnia, magnezu, potasu, żelaza, miedzi, bromu i innych) występujących w jaskiniach solnych (naturalnych czy sztucznych), sprzyja leczeniu i rehabilitacji górnych i dolnych dróg oddechowych. Wdychanie aerozolu solnego w jaskini pobudza ruch rzęsek nabłonka oddechowego, co gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów obronnych błony śluzowej i całego organizmu. Jest to szczególnie ważne i potrzebne w okresie jesienno-zimowym, kiedy długo przebywamy w przegrzanym nadmiernie wysuszonym środowisku.   W takich warunkach błona śluzowa naszych dróg oddechowych jest przesuszona i mniej odporna na czynniki chorobotwórcze. Sprzyja to częstym infekcjom i pogarszaniu kondycji obronnej organizmu.

Zjonizowane ujemnie powietrze groty pozwala na przywrócenie równowagi jonowej w organizmie poprzez neutralizacje jonów dodatnich, wykazując działania terapeutyczne w stanach przemęczenia, depresji.

Przebywanie w takim miejscu polecam profilaktycznie wszystkim, a leczniczo osobom mającym przewlekłe infekcje nosa, zatok przynosowych, uszu, gardła, krtani i oskrzeli.

Regularne i systematyczne inhalacje solankowe gwarantują utrzymanie właściwej kondycji obronnej naszego organizmu i mogą zmniejszyć ilość infekcji.

3
Dorota Kapiszewska
Dr n. med. Specjalista otolaryngolog